Нанга Парбат – Симоне, Алекс, Али и Тамара отблизо
На 26 февруари т. г., в 15.27 часа, Симоне Моро (Simone Moro), Алекс Чикон (Alex Txikon) и Али Садпара (Ali Sadpara) станаха първите хора, които стъпват на Нанга Парбат (8125 м) през зимата. Тамара Лунгер спря на няколко десетки метра под върха, но със сигурност е единствената дама, която е била толкова високо през зимата.
Представяме ви накратко четиримата герои на зимната епопея.
Симоне Моро е роден през 1967 г. в Бергамо. Има образование на библиотекар. Но целият му живот е свързан не с купищата книги и тишината на библиотечните зали, а с най-високите върхове в света и със свободата на летенето. Симоне е чиста проба спортист – състезател и треньор по плуване, спортен катерач и треньор по спортно катерене, планински водач, хималаист, спасител, пилот на хеликоптер, притежател на рекорди с вертолет, офицер от запаса.
Симоне Моро
В спортното катерене е стигал до преминаване на маршрути от 8b+ категория. Със сечива е преодолявал трудности M11.
През 1992 г. започва кариерата му на височинен алпинист с опит на Еверест. Тогава липсата на опит води до надценяване на собствените възможности. В лагер 3 (7400 м) у него се появяват симптоми на мозъчен оток. Оцелява благодарение на светкавичната реакция на партньорите му и бързото слизане надолу…
Но следващите 20 години обшуване с най-високите върхове се оказват щастливи за Симоне. Към момента той има в актива си 10 осемхилядника. Освен това е единственият човек в света с четири първи зимни изкачвания на върхове от тази категория – Шиша Пангма (8013 м) през 2005 г., Макалу (8462 м) през 2009 г., Гашербрум-2 (7035 м) през 2011 г. и Нанга Парбат (8125 м) през 2016 г.
Автор е на скоростно стигане до Чо Ойю (8201 м) – за 10 часа и 30 мин през 2002 г., на нов маршрут (без стъпване на върха) по западния склон на Нанга Парбат, на бързо изкачване на Броуд пик (8047 м) за 23 часа (2003 г.) и на солов траверс на Еверест (2006 г.).
Важен елемент от биографията на Симоне е неговата страст да лети. През 2010 г. получава правоспособност на хеликоптерен пилот. А от май 2011 г. е част от спасителната служба “Fishtail Air”, която оперира в Непалските Хималаи. Притежава вертолетен рекорд, поставен през м. г. (видеото по-горе).
Алекс Чикон е роден през 1981 г. в Лемоа, Страната на баските. Той е най-малкото от 13-те деца в семейството му. На тригодишна възраст за първи се изкачва на свещения за баските връх Горбейа (1482 м). В Хималаите се влюбва през 90-те години на ХХ век, след като гледа презентация на сънародника си Хуанито Оирсабал (Juanito Oiarzabal, гост на Банскофилмфест през 2013 г.) за експедиция на К-2.
Алекс Чикон
На първата си експедиция заминава през 2002 г. Тогава е кинооператор в екипа на устремилата се към първа дамска Хималайска корона (т. е. към изкачване на всичките 14 главни осемхилядника) Едурне Пасабан (Edurne Pasaban). Има 11 върха от категорията на най-високите (в това число и изкаченият през зимата Нанга Парбат).
Алекс се занимава и с катерене по обекти с малка надморска височина, с BASE-jumping и с традиционния за баските спорт – цепене на дърва.
Мохамед Али Садпара (Muhammad Ali Sadpara) е роден през 1977 г. в разположеното недалеко от Скарду селище Садпара, в пакистанската провинция Гилгит Балтистан. До 1999 г, е работил като каменар, добивайки мрамор в околностите на родното си място и продавайки го в Карачи.
Мохамед Али Садпара
От 1999 г. започва да работи като обикновен носач (обслужващ керваните до базовите лагери в Каракорум и Западните Хималаи), за да стане през 2004 г. HAP (High Altitude Porter) – високопланински носач. От този момент до днес израства до позицията на най-силен пакистански алпинист. Бил е на четири от пакистанските осемхилядници – Броуд пик (8047 м), Нанга Парбат (8125 м), Гашербрум-2 (8035 м) и Гашербрум-1 или Хидън пик (8068 м). Отдавана е престанал да бъде само носач. Днес е пълноценен партньор на най-силните чуждестранни алпинисти. А най-голямото признание за него се съдържа в думите на Алекс Чикон, който писа, че истинският лидер на тазгодишната зимна експедиция на Нанга Парбат е бил Али.
Тамара Лунгер е родена през 1986 г. в Болцано. Връзката й с планината е по наследство. Баща й – Хансйорг Лунгер (Hansjörg Lunger), бе един от най-силните ски-алпинисти в света. Самата Тамара е два пъти (2006 и 2008 г.) световна шампионка по ски-алпинизъм. Два пъти е печелила знаменитата надпревара “Pierra Menta” (2007 и 2008 г.). В биографията й има интересен епизод – занимавала се е с лека атлетика и е два пъти вицешампионка на Италия в хвърлянето на диск.
Тамара Лунгер
Както сама казва, на 14 г. започва да мечтае за изкачване на осемхилядник. И много бързо мечтата й се сбъдва – през 2010-та, когато е на 23 г., стъпва на четвъртия връх в света Лхотце (8516 м). През 2014 г. стигна до К-2 (8611 м) без кислород, наколко дни преди нашия Боян Петров. Тя стана втората италианка на този връх – след Нивес Мерои (Nives Meroi), която гостува в Банско със съпруга си Романо Бенет (Romano Benet) през 2014 г. Тамара бе наша гостенка миналата година – една седмица преди да замине за Пакистан.